O firmě

Firma Zdeněk Dolejš – OD U Wittbergra prodává modurit od roku 1992. V roce 1998 se stala výhradním distributorem moduritu, který v té době vyráběla firma Triga, pro velkoobchodní a maloobchodní sít v České republice. V roce 2003 koupila celou výrobu i ochrannou známku MODURIT od firmy Triga a od této doby kromě tuzemského prodeje exportuje modurit do více jak 10 zemí (Slovensko, Maďarsko, Německo, Kanada a další).

OD U Wittbergra - Historická fotografie

Firma kromě výroby a prodeje moduritu má i velkoobchodní zastoupení v několika firem (Centropen, Koh-i-noor, Kazeto Přerov, Znovín Znojmo a další). Ve firmě je možno zakoupit i další kancelářské potřeby.

Modurit

Použití moduritu

Modurit je modelovací hmota s širokým uplatněním pro fantazii a šikovné ruce, pro tvořivou práci dospělých i dětí, pro kutily, výtvarníky, loutkaře a učitele. Dále se modurit používá i v průmyslové oblasti (automobilový průmysl) v oblasti zdravotnictví, gravírování a výroby potisků.

OD U Wittbergra - současná podoba obchodu

Vlastnosti moduritu

Modurit je bělavá, plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná hmota, vyrobená na bázi polymeru. Je zdravotně nezávadný, nehořlavý a lze jednoduše a rychle vytvrdit ve vroucí vodě nebo v horkém vzduchu. Před použitím lze modurit obarvit zapracováním pigmentů nebo použít uměleckých olejových barev, které se s hmotou dobře spojují. Modurit se prodává v barvách bílé, žluté, červené, zelené, modré a hnědé.

MODURIT se vytvrzuje se teplem ve vroucí vodě nebo v horkém vzduchu o teplotě 100°-110°C. Při vaření ve vodě trvá vytvrzení 1 cm vrstvy asi 15 minut. Hmotu nelze převařit.

Vytvrzování vzduchem provádíme nejlépe v elektrické troubě nebo v sušárně s tepelnou regulací, abychom příliš velkou teplotou modurit nespálili.

Na vytvrzování moduritu se nesmí použít mikrovlnná trouba.

MODURIT lze na povrchu barvit různými akrylátovými, latexovými a dalšími barvami pro výtvarníky. K probarvení moduritu lze použít temperové nebo olejové barvy. Při práci s Moduritem je nutno dbát na čistotu rukou i používaného nářadí.

Modurit má záruku 1 rok od data výroby, ale i po této době se dá tuhý modurit dobře rozválet válečkem na nudle nebo obdobným způsobem a je opět připraven k modelování. Tuto činnost však již nelze opakovat a je potřeba takto upravený modurit spotřebovat nejdéle do měsíce.

Zároveň upozorňujeme, že v současné době se na našem trhu objevily různé hmoty z dovozu a některé jsou nesprávně po překladu do češtiny označeny jako „modurit“. Většina těchto hmot není tepelně zpracovatelná, ale jsou to pouze samotvrdnoucí hmoty. Také se na českém trhu objevují výrobky některých firem, které k výrobě obdobné hmoty využívají starší technologie.

(c) Zdeněk Dolejš - všechna práva vyhrazena.
vytvořil webvision.cz